Joninės Vokietijoje: 800 lietuvių vienybė ir kvietimas į Lietuvą

Birželio paskutinį savaitgalį Vokietijoje, Hiutenfelde, Vokietijos lietuvių bendruomenei priklausančios Renhofo pilies parke įvyko vienas didžiausių lietuviškų renginių – Joninės, kuri rengta drauge su Vasario 16-osios gimnazijos jubiliejumi. Šventėje dalyvavo apie 800 lietuvių iš įvairių Vokietijos miestų, taip pat ir svečių iš kitų šalių. Prie bendruomenės renginio prisijungė ir iniciatyva „Gal į Lietuvą?“ kartu su partneriais „Grįžtu LT“, kviesdami diasporos narius iš naujo pažvelgti į Lietuvą kaip į savo galimų ateities planų dalį.

Lietuvybė svetur – gyva ir vienijanti

Joninių šventė, kasmet organizuojama lietuvių bendruomenės Vokietijoje, tapo ne tik kultūriniu, bet ir simboliniu įvykiu, sujungiančiu skirtingų kartų lietuvius, gyvenančius svetur. Šiemet buvo minimas Vasario 16-osios gimnazijos 75-asis jubiliejus. Šioje mokykloje vykdomas lietuviškas vidurinis ugdymas, taikomas daugialypis mokymo modelis, o mokiniams suteikiama galimybė laikyti lietuviškus brandos egzaminus. Į šventę susirinko dešimtys buvusių mokinių, mokytojų ir svečių, kurie dalijosi prisiminimais, pagerbė mokyklos istoriją bei jos svarbią misiją – puoselėti lietuvišką tapatybę užsienyje. Pasveikinti atvyko ir Lietuvos Respublikos ambasadorius Vokietijos Federacinėje Respublikoje Giedrius Puodžiūnas.

Renginys pasižymėjo šilta atmosfera, įvairiomis veiklomis visai šeimai, gyva muzika, lietuviškomis tradicijomis – nuo vainikų pynimo ir žolynų rinkimo iki tradicinių šokių bei laužo. Vakarą vainikavo SKAMP grupės koncertas. Svarbu paminėti, kad du šios grupės nariai – Viktoras Diawara ir Vilius Alesius yra buvę Vasario 16-osios gimnazijos mokiniai, kur jiedu ir susipažino.


„Gal į Lietuvą?“ – kvietimas dialogui apie sugrįžimą

Tarp šventės dalyvių aktyviai įsitraukė iniciatyvos „Gal į Lietuvą?“ atstovai, kurie kartu su partneriais „Grįžtu LT“ pristatė sugrįžimo į Lietuvą galimybes, atsakinėjo į  klausimus, pasakojo apie galimą valstybės teikiamą pagalbą, darbo rinkos tendencijas bei gyvenimo sąlygas grįžtantiesiems. Taip pat šventės metu vyko viktorina ir žaidimai visiems dalyviams.

Iniciatyva „Gal į Lietuvą?“, veikianti kartu su įvairiomis institucijomis, siekia padėti užsienyje gyvenantiems lietuviams susigaudyti informacijos gausoje, atsakyti į praktinius klausimus ir suteikti emocinį palaikymą tiems, kurie svarsto apie grįžimą į Lietuvą.

„Ši šventė – tai ne tik bendruomenės susibūrimas, bet ir galimybė gyvai pabendrauti su lietuviais, kurie vis dar svarsto galimybę grįžti į Lietuvą. Mums svarbu pasiūlyti informaciją, parodyti, kad Lietuva laukia, ir kad grįžimas gali būti pozityvus ir planuojamas procesas“, – sakė iniciatyvos „Gal į Lietuvą?“ koordinatorės.

Lietuviai aktyviai domėjosi būsto įsigijimo galimybėmis, vaikų švietimu Lietuvoje, socialinėmis garantijomis, verslo kūrimo sąlygomis. Ne vienas dalyvis dalijosi savo grįžimo svarstymais ar jau įgyvendintomis patirtimis, o kai kurie iš jų – net ir planuojama sugrįžimo data.

Joninių šventė Vokietijoje tapo puikiu pavyzdžiu, kaip per bendruomeniškus, širdžiai artimus renginius galima kurti prasmingą dialogą tarp diasporos ir Lietuvos.