Susitikimuose su Londono ir Lidso lietuviais - apie galimybes ir planus sugrįžti į Lietuvą

Jungtinė Karalystė – seniau viena dažniausiai pasirinktų emigracijos krypčių, pastaraisiais metais patiria itin smarkių pokyčių, dėl kurių išvykusiems lietuviams vis dažniau kyla lemtingas klausimas – „Gal į Lietuvą?“.

2024 m. iš Jungtinės Karalystės į Lietuvą grįžo apie 7,5 tūkst. lietuvių. Palyginimui – bendras grįžusiųjų piliečių skaičius praėjusiais metais siekė 18,9 tūkst. (Valstybinės duomenų agentūros duomenimis).

Apie būtinybę planuoti karjerą, grįžimo procesus, galimybes viešajame ir privačiame sektoriuje kalbėta vykusiuose svarbiuose susitikimuose su Londone ir Lidse gyvenančiais lietuviais.

Kovo 21 d. Lietuvos Respublikos ambasadoje Jungtinėje Karalystėje vykusiame renginyje „Bendras vardiklis – Lietuva“ lietuvių jaunimą kvietė susitikti iniciatyvos „Gal į Lietuvą?“,  konsultacijų centro „Grįžtu LT“ ir programos „Kurk Lietuvai“ atstovai. Prie šio susitikimo organizavimo aktyviai prisidėjo LR ambasados Jungtinėje Karalystėje ministrė patarėja Virginija Umbrasienė, prisipažinusi, kad niekur taip gerai nesijaučianti, kaip Lietuvoje. Taip pat įsitraukė Jungtinės Karalystės lietuvių jaunimo sąjungos (JKLJS) ir Jungtinės Karalystės lietuvių studentų sąjungos (UK LSA) nariai.

Susitikimo metu pristatytos karjeros planavimo dirbtuvės, kokių papildomų įgūdžių reikės ateityje ir kokias profesinės augimo galimybės gali pasiūlyti Lietuva šiandien. Užsienio reikalų ministerijos konsultacijų centro „Grįžtu LT“ bei programos „Kurk Lietuvai“ atstovai pristatė Lietuvoje vykdomas praktikos ir stažuočių programas.


Kovo 23 d. Lidso lietuvių bendruomenė sukvietė visus į tradicinę tapusią Kaziuko mugę. Skambėjo muzika, pasirodė vaikų ir suaugusių tautinių šokių kolektyvai, pasivaišinti lietuviškais patiekalais ir įsigyti įvairių dirbinių kvietė amatų mugė. Pasak organizatorių, šiemet šventė subūrė beveik 800 lietuvių.


Margame, skambančiame šurmulyje, „Gal į Lietuvą“ atstovės kvietė vaikus įspėti, kokių profesijų įrankiai paslėpti maišeliuose, o suaugusius – pasikalbėti apie jų patirtis gyvenant Jungtinėje Karalystėje. Pristatytas naujas skaitmeninis įrankis, padedantis pasirengti grįžimui – Lietuvos regionų žemėlapis.

Šventėje sutikti tautiečiai dalinosi, kad vis daugiau draugų ir artimųjų renkasi sugrįžti į Lietuvą. Kai kurie ir patys jau pradėjo tam ruoštis: nori, kad vaikai lankytų lietuviškus darželius ir mokyklas, planuoja statytis būstus, kurti ar perkelti užsienyje pradėtus verslus.